ISO 45001 استاندارد جهانی برای سیستم‌های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (OHSMS) است که چارچوبی را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا خطرات ایمنی و سلامت خود را مدیریت کنند و عملکرد خود را در این زمینه بهبود بخشند. برای انطباق با استاندارد، سازمان‌ها باید ممیزی‌های داخلی منظم OHSMS خود را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که آنها به طور موثر و کارآمد عمل می‌کنند. دوره ممیزی داخلی ایزو 45001 برای ارائه مهارت‌ها و دانش لازم برای انجام این ممیزی‌ها به شرکت کنندگان توسط آکادمی توف ایران – آلمان طراحی و تدوین شده است.

راهنمای مطالعه

سرفصل‌های دوره ممیزی داخلی 45001 شامل چه مواردی می‌باشد؟

مقدمه ای بر ISO 45001

این دوره یک نمای کلی از استاندارد و الزامات آن، از جمله مدل Plan-Do-Check-Act (PDCA) و عناصر کلیدی یک OHSMS را ارائه می‌دهد. در دوره مبانی ایزو 45001 این سرفصل‌ها به طور کامل پوشش داده شده است.

اصول ممیزی داخلی

شرکت کنندگان اصول ممیزی داخلی از جمله هدف، دامنه و معیارهای ممیزی و همچنین نقش‌ها و مسئولیت‌های حسابرسان را می‌آموزند.

برنامه ریزی ممیزی

طی این دوره، فرآیند برنامه‌ ریزی ممیزی، از جمله شناسایی اهداف ممیزی، انتخاب معیارهای ممیزی و تدوین برنامه ممیزی را پوشش داده می‌شود.

مراحل انجام ممیزی

شرکت کنندگان یاد می‌گیرند که چگونه ممیزی را انجام دهند، از جمله تکنیک‌ها و روش‌های مورد استفاده برای جمع آوری شواهد، تأیید انطباق و گزارش یافته‌ها.

گزارش دهی و پیگیری

این بخش شامل فرآیند گزارش دهی یافته‌های ممیزی، شامل محتوا و قالب گزارش‌های ممیزی، و مراحل مربوط به پیگیری و اقدامات اصلاحی است.

مدیریت ممیزی

این دوره همچنین مدیریت ممیزی، از جمله فرآیند ارزیابی اثربخشی برنامه ممیزی و ایجاد بهبودها را پوشش می‌دهد.‌ همچنین در دوره سرممیزی ISO 45001 درک پیشرفته‌تری از الزامات ISO 45001 و فرآیند ممیزی را برای شرکت کنندگان فراهم می‌کند.

دوره ممیزی ایزو 45001 (سیستم مدیریت ایمنی)

دوره ممیزی داخلی ISO 45001 برای چه کسانی مناسب است؟

دوره ممیزی داخلی ISO 45001 برای هر کسی که در مدیریت، اجرا یا ممیزی OHSMS درگیر است مناسب است. این شامل:

  • متخصصین ایمنی و بهداشت شغلی: افرادی هستند که مسئولیت مدیریت خطرات بهداشتی و ایمنی در محیط کار را بر عهده دارند، مانند افسران ایمنی، هماهنگ کنندگان ایمنی و مدیران ایمنی.
  • متخصصان تضمین کیفیت: افرادی هستند که مسئول اطمینان از مطابقت محصولات یا خدمات با استانداردهای کیفیت هستند، مانند مدیران کنترل کیفیت و ممیزان تضمین کیفیت.
  • نمایندگان مدیریت: افرادی هستند که مسئولیت نمایندگی مدیریت در امور مربوط به OHSMS را بر عهده دارند، مانند هماهنگ کنندگان OHSMS و مدیران OHSMS
  • ممیزان: افرادی هستند که مسئول انجام ممیزی داخلی OHSMS برای اطمینان از انطباق با استاندارد و شناسایی فرصت‌های بهبود هستند.

مزایای شرکت در دوره ممیزی داخلی ISO 45001 چیست؟

مطابق با استاندارد

این دوره به شرکت کنندگان دانش و مهارت‌های لازم برای انجام ممیزی‌های داخلی OHSMS برای اطمینان از انطباق با استاندارد ISO 45001 را ارائه می‌دهد. این برای سازمان‌هایی که می‌خواهند به گواهینامه ISO 45001 دست یابند یا گواهینامه خود را حفظ کنند ضروری است.

بهبود عملکرد OHSMS

با انجام ممیزی‌های داخلی، سازمان‌ها می‌توانند مناطقی را شناسایی کنند که OHSMS آن‌ها می‌تواند بهبود یابد، مانند کاهش خطر حوادث، بهبود سلامت کارکنان و افزایش بهره وری.

افزایش اطمینان

با گذراندن این دوره، شرکت کنندگان این اطمینان را خواهند داشت که ممیزی‌های داخلی OHSMS را انجام دهند و یافته‌های خود را به مدیریت گزارش دهند.

چشم انداز بهبود موقعیت شغلی

با کسب مهارت‌ها و دانش لازم برای انجام ممیزی داخلی OHSMS، شرکت کنندگان می‌توانند آینده شغلی خود را بهبود بخشند و پتانسیل درآمد خود را افزایش دهند.

کاهش هزینه ها

با شناسایی مناطقی که OHSMS می‌تواند بهبود یابد، سازمان‌ها می‌توانند هزینه‌های مرتبط با حوادث، صدمات و بهره وری از دست رفته را کاهش دهند.

نتیجه گیری

دوره ممیزی داخلی ایزو 45001 یک برنامه آموزشی ارزشمند برای افرادی است که در مدیریت، اجرا یا ممیزی OHSMS درگیر هستند. این دوره موضوعات مهمی مانند اصول ممیزی داخلی، برنامه ریزی ممیزی، انجام ممیزی، گزارش و پیگیری و مدیریت ممیزی را پوشش می‌دهد. با گذراندن این دوره، شرکت کنندگان می‌توانند چشم انداز شغلی خود را بهبود بخشند، پتانسیل درآمد خود را افزایش دهند و به سازمان خود در دستیابی به استاندارد ISO 45001 کمک کنند. علاوه بر این، سازمان‌ها می‌توانند از بهبود عملکرد OHSMS، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های مرتبط با حوادث، آسیب‌ها و بهره‌وری از دست رفته بهره‌مند شوند. به طور کلی، دوره ممیزی داخلی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای براساس استاندارد ISO 45001:2018 یک سرمایه گذاری ارزشمند برای افراد و سازمان‌هایی است که بهداشت و ایمنی شغلی را جدی می‌گیرند.

نمایش بیشتر

نظرات

متوسط امتیازات

0
بدون امتیاز 0 رای
ریال47.500.000
0 نقد و بررسی

جزئیات امتیازات

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ممیزی داخلی ISO 45001:2018 (سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا برای ارسال یا مشاهده تیکت به حساب خود وارد شوید