سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار (BCMS) بر اساس ISO 22301:2019 استانداردی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار خود را برنامه‌ریزی، استقرار، پیاده‌سازی، اجرا، نظارت، بررسی، نگهداری و بهبود مستمر داشته باشند. هدف این استاندارد این است که اطمینان حاصل شود که سازمان‌ها می‌توانند در طول رویدادهای مخرب مانند بلایای طبیعی، حملات سایبری یا سایر شرایط اضطراری همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

راهنمای مطالعه

در دوره مبانی ایزو 22301 چه سرفصل‌هایی پوشش داده می‌شود؟

برنامه‌ریزی تداوم کسب و کار

این بخش فرآیند شناسایی اختلالات احتمالی در عملیات تجاری، توسعه استراتژی‌های پاسخ و ایجاد رویه‌های بازیابی را پوشش می‌دهد. همچنین شامل توسعه برنامه‌های ارتباطی و آزمایش روش‌های بازیابی است.

ارزیابی و تجزیه و تحلیل ریسک

این بخش شناسایی و ارزیابی ریسک‌های بالقوه برای عملیات تجاری را پوشش می‌دهد. این شامل شناسایی عملکردها و دارایی‌های حیاتی کسب و کار، تعیین احتمال اختلال و ارزیابی تأثیر بالقوه اختلال است. در دوره مدیریت ریسک راه‌های شناسایی، تجزیه و تحلیل و ارزیابی ریسک به طور کامل تشریح گردیده است. 

تجزیه و تحلیل تأثیر کسب و کار

این فرآیند شناسایی اثرات اختلالات در عملکردها و دارایی‌های حیاتی کسب و کار را پوشش می‌دهد. این شامل تعیین اهداف زمان بازیابی و منابع مورد نیاز برای از سرگیری عملیات عادی است.

مدیریت بحران

این فرآیند مدیریت یک موقعیت بحرانی، از جمله فرآیندهای ارتباطی و تصمیم گیری را پوشش می‌دهد. این شامل ایجاد یک تیم مدیریت بحران، تعریف نقش‌ها و مسئولیت‌ها و توسعه برنامه‌های ارتباطی است.

آموزش تداوم کسب و کار و آگاهی

این آموزش کارکنان و ذینفعان در مورد برنامه‌ها و رویه‌های تداوم کسب و کار سازمان را پوشش می‌دهد. همچنین شامل افزایش آگاهی از خطرات بالقوه و اهمیت برنامه‌ریزی تداوم کسب و کار است.

مبانی ایزو 22301 (سیستم مدیریت کسب و کار)

شرکت در دوره مبانی ایزو 22301 مناسب چه افرادی می‌باشد؟

این دوره برای افرادی مناسب است که مسئولیت توسعه و اجرای طرح‌ها و رویه‌های تداوم کسب و کار را بر عهده دارند، مانند مدیران تداوم کسب و کار، مدیران فناوری اطلاعات، مدیران ریسک و مدیران ارشد. همچنین برای کسانی که در مدیریت کارکردها و دارایی‌های مهم تجاری درگیر هستند مناسب است.

از جمله مزایای دوره مبانی ایزو 22301 به چه مواردی می‌توان اشاره کرد؟

افزایش انعطاف پذیری

اجرای یک BCMS به سازمان‌ها کمک می‌کند تا برای اختلالات احتمالی آماده شوند و تأثیر آن اختلالات را به حداقل برسانند. این امر سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا در طول بحران و پس از آن به فعالیت خود ادامه دهند و خطرات زیان مالی، آسیب به شهرت و تعهدات قانونی را کاهش دهند.

بهبود اعتماد سهامداران

پیاده‌سازی یک سیستم مدیریت تداوم کسب و کار به ذینفعان، از جمله مشتریان، تامین کنندگان و سرمایه گذاران نشان می‌دهد که سازمان متعهد به حفظ کارکردها و دارایی‌های مهم تجاری در طول رویدادهای مخرب است. این می‌تواند اعتماد ذینفعان را بهبود ببخشد و روابط تجاری را تقویت کند.

انطباق با مقررات

بسیاری از صنایع مشمول رعایت الزامات قانونی برای برنامه‌ریزی تداوم کسب و کار هستند. اجرای یک BCMS بر اساس ISO 22301:2019 می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا این الزامات را برآورده کنند و از جریمه‌های احتمالی اجتناب کنند.

بهبود مستمر

یک BCMS بر اساس ISO 22301:2019 سازمان‌ها را ملزم می‌کند که به طور مستمر برنامه‌ها و رویه‌های تداوم کسب و کار خود را نظارت و بهبود ببخشند. این امر به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که از خطرات احتمالی جلوتر باشند و اطمینان حاصل کنند که برنامه‌های آن‌ها به روز و مؤثر هستند.

نتیجه گیری

در دوره تشریح الزامات و آشنایی با اصول و مبانی سیستم مدیریت تداوم کسب و کار مبتنی بر استاندارد ISO 22301:2019 طیف وسیعی از موضوعات را پوشش داده می‌شود که سازمان‌ها برای مواجه شدن با اختلالات احتمالی و به حداقل رساندن تأثیر آن اختلالات آماده می‌کند. این دوره برای افرادی مناسب است که مسئولیت توسعه و اجرای طرح‌ها و رویه‌های تداوم کسب‌وکار را بر عهده دارند.‌‌

دوره مبانی ایزو 22301 (سیستم مدیریت تداوم کسب و کار)
مبانی ISO 22301:2019 (سیستم مدیریت تداوم کسب و کار)

شرکت در دوره مبانی ایزو 22301، برای افرادی که مسئولیت توسعه و پیاده‌سازی برنامه‌های پایداری کسب و کار را دارند، مناسب است.این دوره به سازمان‌ها کمک می کند تا در مواقع بحرانی به کار خود ادامه دهند و هزینه‌های مالی و خسارات احتمالی را کاهش دهند.

ارائه دهنده دوره: Organization

نام ارائه دهنده دوره: آکادمی توف ایران-آلمان

URL ارائه دهنده دوره: https://tuvacademy.ir/

امتیازدهی ویرایشگر:
5

نظرات

متوسط امتیازات

0
بدون امتیاز 0 رای
30,000,000 ریال
0 نقد و بررسی

جزئیات امتیازات

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مبانی ISO 22301:2019 (سیستم مدیریت تداوم کسب و کار)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *