در دنیای امروزی که به سرعت در حال تحول و پیچیده‌تر شدن است، آزمایش دقیق و قابل اعتماد، کالیبراسیون و نتایج تحلیلی برای اطمینان از کیفیت، ایمنی و انطباق ضروری است. برای دستیابی به این هدف، آزمایشگاه‌ها باید از استانداردهای بین المللی مانند ISO/IEC 17025:2017  که چارچوبی برای مدیریت کیفیت فراهم می‌کند، پیروی کنند. دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 برای کمک به آزمایشگاه‌ها در درک و اجرای الزامات این استاندارد و همچنین توسعه مهارت‌های مورد نیاز برای انجام ممیزی داخلی موثر توسط آکادمی توف ایران – آلمان طراحی و تدوین شده است.
راهنمای مطالعه

دوره ممیزی داخلیISO/IEC 17025:2017 چیست؟

ممیزی داخلی یک بررسی سیستماتیک، مستقل و عینی از عملیات مدیریتی، فنی و اداری آزمایشگاه است تا مشخص شود که آیا آن‌ها با الزامات ISO/IEC 17025:2017 مطابقت دارند یا خیر. هدف ممیزی داخلی شناسایی مناطقی است که آزمایشگاه می‌تواند فرآیندها و رویه‌های خود را بهبود ببخشد و توصیه‌هایی برای اقدامات اصلاحی ارائه دهند.

دوره ممیزی داخلی آزمایشگاه براساس ایزو 17025

سرفصل‌های دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 شامل چه مواردی می‌باشد؟

مقدمه ای بر ISO/IEC 17025:2017

این بخش یک نمای کلی از استاندارد و الزامات آن از جمله الزامات مدیریتی، فنی و اداری ارائه می‌دهد. در دوره مبانی ISO/IEC 17025:2017 مفاهیم و الزامات استاندارد پوشش داده شده است.

فرآیند ممیزی داخلی

این بخش فرآیند ممیزی داخلی شامل برنامه‌ریزی و آماده‌سازی ممیزی، انجام ممیزی و گزارش یافته‌ها را پوشش می‌دهد.

تکنیک‌های ممیزی

این بخش تکنیک‌های مورد استفاده برای انجام ممیزی از جمله مصاحبه، بررسی اسناد و مشاهده را پوشش می‌دهد.

گزارش ممیزی و پیگیری

این بخش نحوه گزارش یافته‌های یک ممیزی، از جمله نحوه نوشتن یک گزارش ممیزی واضح و مختصر را پوشش می‌دهد. همچنین نحوه پیگیری اقدامات اصلاحی که در نتیجه ممیزی توصیه شده است را پوشش می‌دهد.

اعتبار آزمایشگاهی

این بخش اعتبار آزمایشگاهی، از جمله نقش نهادهای اعتباربخشی، الزامات اعتبار سنجی و نحوه حفظ اعتبار را پوشش می‌دهد.

مطالعات موردی و تمرین

شرکت کنندگان این فرصت را خواهند داشت تا دانش و مهارت‌های آموخته شده در دوره را از طریق مطالعات موردی و تمرین‌ها به کار گیرند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا انجام ممیزی داخلی و گزارش یافته‌های خود را تمرین کنند.

دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 برای چه کسانی مناسب است؟

دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 برای متخصصان آزمایشگاهی مناسب است که مسئول پیاده‌سازی و حفظ سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه هستند. این شامل مدیران آزمایشگاه، مدیران تضمین کیفیت، مدیران فنی و پرسنل آزمایشگاهی است که در فرآیند ممیزی داخلی دخیل هستند.

در ادامه توصیه می‌شود با گذراندن دوره تجزیه و تحلیل آماری و محاسبه عدم قطعیت EUM گامی موثر در جهت حرفه‌ای سازی خود بردارید. 

از جمله مزایای شرکت در دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 چیست؟

توسعه مهارت‌های مورد نیاز برای انجام ممیزی‌های داخلی موثر

دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 برای ارائه دانش و مهارت‌های لازم برای انجام ممیزی های داخلی موثر به شرکت کنندگان طراحی شده است. این شامل درک الزامات استاندارد، برنامه‌ریزی و آماده سازی برای ممیزی، انجام ممیزی و گزارش یافته‌ها است.

بهبود سیستم مدیریت کیفیت

با انجام ممیزی‌های داخلی منظم، آزمایشگاه‌ها می‌توانند مناطقی را شناسایی کنند که سیستم مدیریت کیفیت آن‌ها می‌تواند بهبود یابد. این می‌تواند منجر به نتایج دقیق‌تر و قابل اعتمادتر، افزایش رضایت مشتری و بهبود انطباق با الزامات نظارتی شود.

برآورده کردن الزامات اعتباربخشی

نهادهای تایید صلاحیت، آزمایشگاه‌ها را ملزم می‌کنند که یک برنامه ممیزی داخلی موثر برای حفظ اعتبار داشته باشند. دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 دانش و مهارت‌های لازم برای برآوردن این الزامات را در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌دهد.

صرفه جویی در زمان و هزینه

با شناسایی مناطقی که آزمایشگاه می‌تواند فرآیندها و روش‌های خود را بهبود ببخشد، ممیزی داخلی می‌تواند به آزمایشگاه‌ها در صرفه‌جویی در زمان و هزینه کمک کند. این می تواند شامل کاهش تعداد خطاها و تست‌های مجدد، افزایش کارایی و بهبود بهره‌وری کلی باشد.

افزایش توسعه حرفه‌ای

شرکت در دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 می‌تواند با ارائه دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای پیشرفت شغلی در حرفه آزمایشگاهی، پیشرفت حرفه‌ای را افزایش دهد.

نتیجه گیری

دوره ممیزی داخلی ISO/IEC 17025:2017 آکادمی توف یک برنامه آموزشی ضروری برای متخصصان آزمایشگاهی است که مسئول پیاده‌سازی و حفظ سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه هستند. با شرکت در این دوره، متخصصان آزمایشگاه می‌توانند مهارت‌های مورد نیاز برای انجام ممیزی‌های داخلی موثر، بهبود سیستم مدیریت کیفیت، برآورده کردن الزامات اعتبارسنجی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و ارتقای توسعه حرفه‌ای را توسعه دهند.

این دوره طیفی از موضوعات از جمله الزامات استاندارد، فرآیند ممیزی داخلی، تکنیک‌های ممیزی، گزارش ممیزی و پیگیری، اعتبار آزمایشگاهی، و کارگاه‌های تخصصی و تمرین‌ها را پوشش می‌دهد.

ISO/IEC 17025:2017 یک استاندارد بین‌المللی است که الزامات عمومی را برای صلاحیت، بی طرفی و عملکرد ثابت آزمایشگاه‌ها و مراکز کالیبراسیون مشخص می‌کند.

ISO/IEC 17025:2017 تضمین می‌کند که آزمایشگاه‌ها به طور موثر عمل می‌کنند، نتایج قابل اعتماد ارائه می‌دهند و نیازهای مراجعین را بخ خوبی برآورده می‌کنند. همچنین به جلب اعتماد و اطمینان ذینفعان نسبت به شایستگی آزمایشگاه کمک می‌کند.

مدیران آزمایشگاه، مدیران کیفیت، ممیزان و پرسنل مسئول انجام ممیزی داخلی مطابق با ISO/IEC 17025:2017 باید در این دوره شرکت کنند.

در دوره ممیزی داخلی آزمایشگاهی، نحوه برنامه ریزی، انجام، گزارش و پیگیری ممیزی‌های داخلی در آزمایشگاه خود را بر اساس الزامات ISO/IEC 17025:2017 خواهید آموخت.

بله، آکادمی توف ایران – آلمان گواهینامه‌ ممیزی داخلی ایزو 17025 را ارائه می‌دهد.

در حالی که هیچ پیش نیاز خاصی برای حضور در این دوره وجود ندارد، دانش اولیه از الزامات ISO/IEC 17025:2017 یا تجربه کار در یک محیط آزمایشگاهی مفید خواهد بود.

نمایش بیشتر

نظرات

متوسط امتیازات

0
بدون امتیاز 0 رای
ریال30.000.000
0 نقد و بررسی

جزئیات امتیازات

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ارزیابی داخلی آزمایشگاه‌ ها ISO/IEC 17025:2017”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا برای ارسال یا مشاهده تیکت به حساب خود وارد شوید